nav line

RWD – na zariadení nezáleží

S rozširujúcou sa paletou mobilných zariadení, desiatkami dostupných rozlíšení a funkciami ako pixel ratio vzniká otázka, či responsive web design (RWD) so svojim jednoduchým nastavením viewportov stále dokáže v tejto mobilnej džungli plniť svoj účel.

Pri rozumnom definovaní „breakpointov“ by sa obsah mal zobraziť čitateľný na každom modernom displeji a monitore. Font sa zväčší, bloky textu sa usporiadajú podľa dôležitosti, dátová veľkosť sa prispôsobí mobilnému pripojeniu. Web sa zobrazí správne a nezáleží na tom, aké zariadenie používame. Pre responzívny design ako spôsob zobrazenia obsahu skrz platformami by to bola pravda. Pre responzívny design ako nástroj UX nie. Ak berieme ohľad na prístupnosť a použiteľnosť webu, musíme ísť hlbšie a uvedomiť si, že ignorovať rozdiely v zariadeniach je veľká chyba.

Ku koreňom RWD

Spolu s boomom mobilných zariadení sa objavil aj responzívny design. Jednou z jeho hlavných idei bolo priniesť užívateľovi rovnaký zážitok naprieč platformami. To sa Tu sa stretávame s dôležitým pojmom „device-agnostic“ prístup návrhu webu, alebo prístup, ktorý je nezávislý na zariadeniach. Na rozdiel od adaptive designu, RWD nemalo riešiť, či má užívateľ v rukách mobil, alebo sedí za notebookom. Má mu ponúknuť ten istý obsah, funkcionalitu a zážitok.

Device-agnostic prístup dáva responzívnemu designu výhodu skvelého dlhodobého riešenia. S jeho využitím nebudete web po roku upravovať preto, že výrobcovia prišli s tabletom s rekordným rozlíšením alebo s novým mobilným operačným systémom. Stránka má presne určené ako sa má pri ktorej veľkosti displeja zachovať a nemusíte riešiť, či ide o HD mobil, HD tablet, alebo HD monitor.

Znie to takmer idylicky, ale ukazuje sa že takýto striktný prístup nefunguje. Užívateľský zážitok nevychádza z obsahu, ktorý vidí, ale zo situácie v ktorej si web zobrazí a či mu web ponúkne funkcie a ovládanie na ktoré sme zvyknutý. Tomuto sa vraví „user context“ a v ňom má zariadenie, na ktorom je web zobrazený dôležité miesto.

Kontext ako základ

Celé dni pracujeme, alebo sa hráme s počítačmi, mobilmi, tabletmi, na ich ovládanie si postupne zvykneme a stane sa pre nás automatické. Nie len v interface operačného systému, ale aj na webovej stránke. Ak teda na mobile „tapnem“ na telefónne číslo, očakávam, že ho zavolám.

Pri návrhu webu teda musíme vychádzať z funkcií a možností zariadení, na ktorých sa web zobrazí, ak chceme priniesť užívateľovi odpovedajúci zážitok. V takomto prípade sa zdá byť prístup device-agnostik ako nepraktický a prežitý. Lepším riešením je ho za prístup nepovažovať.

Spojenie

Responzívny dizajn sa prirodzene vyvíja a device-agnostic prístup ako jeden z jeho základných kameňov z nim za obdobie jeho vývoja splynul. Nie je už prístupom ako napríklad mobile-first, pre ktorý sa na začiatku návrhu webu rozhodneme, alebo ho zavrhneme. Je jeho prirodzenou súčasťou a vyvíja sa spolu s ním. Je potreba ho akceptovať, ale rovnako ako pri celom responzívnom dizajne, môžeme a musíme si ho prispôsobiť.

Spor medzi kontextom a nezávislosťou na zariadeniach teda ústi do spojenia, kde dizajnér musí vychádzať z rozlíšenia displeja, ale tiež musí brať do úvahy aj funkcionalitu zariadení, ktoré toto rozlíšenie ponúkajú. A hlavne musí vedieť, že web nenavrhuje pre zariadenia, ale pre ľudí.

Ohodnoťte článek

RWD – na zariadení nezáleží

Související články

Vyhledávání na blogu

Webová integrace

Webová integrace jako nová oblast pro business „velkých" webových agentur.

o webové integraci

Profily blogujících